NÁVRAT VÁCLAVA HAVLA do Horních Počernic

Divadlo Horní Počernice, Městská část Praha 20 a Divadlo Na tahu oslaví výročí premiéry Žebrácké opery realizací unikátního projektu NÁVRAT VÁCLAVA HAVLA do Horních Počernic 23. listopadu 2012 v Divadle Horní Počernice.

Divadlo Horní Počernice, Městská část Praha 20 a Divadlo Na tahu oslaví výročí premiéry Žebrácké opery realizací unikátního projektu  NÁVRAT VÁCLAVA HAVLA do Horních Počernic

23. listopadu 2012 v Divadle Horní Počernice

1. listopadu 1975 se v divadelním sále hospody U Čelikovských v Horních Počernicích odehrála světová premiéra hry Václava Havla Žebrácká opera. Logicky to bylo utajené představení. Podle pamětníků ale se zcela mimořádnou atmosférou. Zajímavou a neopakovatelnou. Dodnes v Horních Počernicích občas slýcháme otázku:

 „Je u vás ještě hospoda U Čelikovských?“ Hospoda už není. Na jejím místě stojí rezidenční bytový dům. Přesto se domníváme, že je dobré si stále úžasné věci připomínat. V kontextu jejich doby a silných lidských příběhů, které ji vytvářely.

Program dne:

BOHDAN HOLOMÍČEK – FOTOGRAFIE

Během celého dne projekce fotografií Bohdana Holomíčka ve foyer divadla. Unikátní záběry z premiéry Žebrácké opery v hospodě U Čelikovských, Divadla Na tahu, Hrádečku, manželů Havlových, jejich přátel a mnoha významných osobností disentu. 

v 9.30

AUDIENCE / pro SŠ/

Divadlo Na tahu


Režie: Andrej Krob

Audience je jednoaktová hra z roku 1975, která původně vznikla hlavně k pobavení Havlových přátel a Havel s ní neměl velké ambice, ale hlavně díky legendární audionahrávce z roku 78 se Audience stala dosti známou. Ve hře Havel zhodnotil zkušenosti z pivovaru, kde pracoval jako pomocný dělník po svém propuštění z Divadla Na zábradlí.

Hlavními a zároveň jedinými postavami jsou Ferdinand Vaněk a sládek pivovaru, kteří spolu vedou dialog.

Zahraniční premiéra 9.10.1976, Burgtheater, Vídeň. Divadlo Na tahu uvedlo Audienci v roce 1976,  představení se uskutečnilo v Krobově stodole při zahradní slavnosti na Hrádečku.

Po představení přislíbili účast na besedě se studenty Andrej Krob, Bohdan Holomíček, Anna Freimanová, Dana Němcová, Petr Koháček.

 

v 18.00

ZAHRADNÍ SLAVNOST

Divadlo Na tahu


Režie: Andrej Krob

„Slova, slova, slova“ zbavená svého původního významu tvoří vlastní svět, kde se kariéry nebudují prací nebo umem ale bezobsažným žvaněním. Nedorozumění, která vznikají z obav, že všechno může být pravda, protože nic není jisté, vynášejí mezi neustálým zahajováním a likvidováním hlavního hrdinu Havlovy hry až kamsi do úřednických nebes.

Zahradní slavnost byla poprvé uvedena v Divadle Na zábradlí 3. prosince 1963 v režii Otomara Krejči.

Jednotné vstupné 150 Kč /senioři, studenti, děti 50% sleva/

Po představení setkání s pamětníky u sklenky vína.