PROTEST (1978)

Čtvrtek 13. listopadu v 19:30. Na počest výročí slavné premiéry Žebrácké opery v listopadu 1975 v počernické restauraci U Čelikovských uvádíme hry Václava Havla.

Čtvrtek 13. listopadu v 19:30. Na počest výročí slavné premiéry Žebrácké opery v listopadu 1975 v počernické restauraci U Čelikovských uvádíme hry Václava Havla.

Čtvrtek 13. listopadu v 19.30
Václav Havel
Divadlo Na tahu
Režie: Andrej Krob

Podepsat či nepodepsat? Hra o složité otázce a ještě složitější odpovědi. Hra o dilematu, které jsme řešili, řešíme a řešit budeme za jakéhokoliv režimu.

Po dlouhé době se setkávají bývalí kolegové – spisovatelé Staněk a jeho někdejší obdivovatel, zakázaný autor Ferdinand Vaněk. Rozdělila je doba, na rozdíl od Vaňka se Staněk přizpůsobil změněným poměrům v zemi a zásobuje cenzurovaná media svými prorežimními výtvory. Spoléhá se při tom na pomoc svých známých na vyšších místech. Jenže známosti selžou, když mají pomoci z vězení zatčenému zpěvákovi Jabůrkovi. Háček je v tom, že Staňkova dcera Ančí čeká se zpěvákem dítě. Proto se Staněk rozhodne obrátit se na svého bývalého kolegu, disidenta a podle jeho slov, odborníka na psaní protestů, Ferdinanda Vaňka. Je mile překvapen, když zjistí, že Vaněk již takový protest připravil a momentálně sbírá podpisy za Jabůrkovo propuštění.

Horko začne být ve chvíli, kdy je sám Staněk Vaňkem vyzván k podpisu pod tuto petici.

Jak se Staněk rozhodne? Jak dopadne jeho geniální rozvaha všech pro a proti?

Pokud se předčasně nevysmějeme obratnosti, s jakou se Staněk pokouší dospět k rozhodnutí, a naopak si pozorně vyslechneme jeho argumenty, zjistíme, že nejde jen o lidské důmyslné obratné váhání, ale i o seriózní příspěvek do debaty o podílu „šedé zóny“ na sametové revoluci. Podobně jako v Pokoušení zaznívá i zde otázka, je-li možné uzavřít s ďáblem smlouvu a přitom ji nedodržovat.

Jedna z nejúspěšnějších inscenací DNT.

Hrají: Karel Beseda, Radek Bár

Vstupné 50 Kč