IPR Praha zveřejnil návrh Metropolitního plánu

IPR Praha zveřejnil návrh Metropolitního plánu
IPR Praha zveřejnil návrh Metropolitního plánu

Návrh nového územního plánu Prahy – Metropolitního plánu – dnes zveřejnil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy na svém webu. Pražané se s ním tak mohou seznámit ještě několik měsíců předtím, než začne oficiální projednávání.

“Jsme velice rádi, že konečně můžeme širokou veřejnost s návrhem seznámit,“ říká Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). “V nejbližší době k plánu přibydou i videa, články a další materiály, které lidem pomohou naučit se nový plán číst. Vše bude vystaveno na webu www.iprpraha.cz. Naším cílem je, aby měli zájemci dostatek informací a pomohli hlavnímu městu vytvořit plán, který nasměruje Prahu k úspěšnému a zároveň udržitelnému rozvoji,“ dodává Hlaváček.

Metropolitní plán přichází s novým pohledem na plánování města. “V posledním půlstoletí územní plány určovaly hlavně využití jednotlivých ploch – zjednodušeně jestli tam bude cukrárna nebo ordinace. Teď se mnohem víc soustředíme na to, jak budovy ovlivňují své okolí, jak vypadají ulice, náměstí a parky ať už ve vilových čtvrtích, blokové zástavbě nebo na sídlišti. Nově bude plán také říkat, jak mohou být novostavby maximálně vysoké,“ vysvětluje Hlaváček.

Nový územní plán vzniká od roku 2012 a ještě zhruba další čtyři roky bude procházet projednáváním. Dokument určí jasná pravidla rozvoje Prahy na příštích 15 až 20 let. Skončit by mělo například rozpínání města do polí na okraji Prahy – napříště by se mělo stavět spíše na nevyužívaných nádražích nebo v areálech opuštěných továren uvnitř města, což je levnější pro město a navíc šetrnější k životnímu prostředí. Silnice, veřejná doprava, energie, odpady apod. už tam totiž na rozdíl od satelitních městeček za Prahou jsou zavedené.

Zveřejněný návrh Metropolitního plánu je aktuální k 31. 5. 2016. Stejnou verzi IPR Praha odevzdal i pořizovateli, tedy Odboru územního rozvoje MHMP. IPR Praha jej zveřejňuje na pokyn Rady hl. m. Prahy ze 7. 6. 2016. “Je ovšem nutné zdůraznit, že zveřejněním plánu ještě nezačíná proces projednávání ve smyslu stavebního zákona ,“ doplňuje mluvčí IPR Praha Adam Švejda. “O začátku oficiálního projednávání rozhodne pořizovatel. Očekáváme, že by se to mohlo stát se začátkem nového školního roku.“