Voda – Sloučené územní a stavební řízení k povolení studny a k odběru podzemní vody pro potřeby jednotlivých osob (domácností)

  1. NÁZEV ÚKONU

SLOUČENÉ ÚZEMNÍ A STAVEBNÍ ŘÍZENÍ K POVOLENÍ STUDNY A K ODBĚRU PODZEMNÍ VODY PRO POTŘEBY JEDNOTLIVÝCH OSOB (DOMÁCNOSTÍ)

 

Podle ustanovení § 55 odst. 1 písm. j) zákona č. 254/2001 Sb., vodní zákon, v platném znění, je studna vodním dílem. K jeho provedení, změnám, zrušení a odstranění je nutné stavební povolení.

Povolení stavby vodního díla se řídí ustanoveními § 15 vodního zákona a § 122 stavebního zákona

 

V případě podání společné žádosti k územnímu a stavebnímu řízení vodoprávní úřad vodní stavbu umístí i povolí a zároveň povolí nakládání s vodami, o které je však nutné požádat na samostatném formuláři v příloze č. 2 vyhlášky MZe č. 183/2018 Sb.

Vodoprávní úřad umísťuje a současně povoluje stavbu vodního díla v případě, že vodní dílo je samostatnou stavbou, tj. není v souboru s jinými stavbami, které umísťuje obecný stavební úřad.

To platí pro všechna vodní díla, k jejichž umístění a povolení je věcně a místně příslušný zdejší vodoprávní úřad.

V případě, kdy je vodní stavba stavbou vedlejší ke stavbě hlavní, může vodoprávní úřad vydat povolení stavby jen po umístění stavby jako celku (vydání územního rozhodnutí včetně pro vodní díla obecným stavebním úřadem) a následně vydaného souhlasu obecného stavebního úřadu, příslušného k vydání územního rozhodnutí, v němž stavební úřad ověřuje dodržení podmínek územního rozhodnutí. Povolení vodoprávního úřadu je třeba i ke změně stavby vodního díla, změně jejího užívání a odstranění.

 

  1. SUBJEKT, VŮČI KTERÉMU SE ÚKON VYKONÁVÁ A OKOLNOSTI, KE KTERÝM SE VYKONÁNÍ ÚKONU VZTAHUJE
  • Osoba starší 18 let, můžete jednat osobně nebo prostřednictvím úředně ověřenou plnou mocí zmocněného zástupce.
  1. OKOLNOSTI, KE KTERÝM SE VYKONÁNÍ ÚKONU VZTAHUJE

Při stavbě studny a dalších níže uvedených stavebních záměrů předchází stavebnímu povolení průzkumný vrt, ke kterému vodoprávní úřad vydává Souhlas dle § 17 vodního zákona. Zahrnuje provádění průzkumných geologických prací, u nichž se již v projektu předpokládá, že v případě pozitivního výsledku průzkumu bude vzniklé průzkumné dílo trvale přebudováno na jímací objekt podzemní vody nebo objekt využívající energetického potenciálu podzemních vod. Takovými objekty jsou např.:

  • studna,
  • tepelné čerpadlo využívající energetický potenciál podzemní vody z vrtu, ze kterého se odebírá nebo čerpá podzemní voda,
  • tepelné čerpadlo využívající energetický potenciál podzemní vody a horninového prostředí z vrtu, ze kterého se neodebírá nebo nečerpá podzemní voda.

 

  1. CHARAKTERISTIKA ÚKONU

S účinností od 1. 1. 2019 je zapotřebí souhlas vodoprávního úřadu podle § 17 odst. 1 písm. i) vodního zákona již i ke geologickým pracím spojeným se zásahem do pozemku, jejichž cílem je následné využití průzkumného díla na stavbu k jímání podzemní vody nebo pro vrty pro využívání energetického potenciálu podzemních vod.

Budete-li stavět samostatnou studnu pro domácnost na svém pozemku, požádáte vodoprávní úřad o souhlas s provedením vrtu dle § 17 odst. 1 písm. i) vodního zákona (formulář příloha č. 11 Žádost o udělení souhlasu dle § 17 k vyhl. č. 183/2018 Sb.). K žádosti je nutné přiložit přílohy, které jsou uvedené u přílohy č. 11 a mimo jiné:

  • vyjádření osoby s odbornou způsobilostí v oboru hydrogeologie ve smyslu zák. č. 62/19998 Sb., ve kterém bude uvedený investor, dále místo stavby, orientačně poloha projektovaného vrtu (souřadnice X, Y v souřadnicovém systému S-JTSK), účel a rozsah prací geologických, geologické poměry v lokalitě, hydrogeologické rajony základní vrstvy, útvary podzemních vod spadající pod hydrogeologický rajon, uvedená vodní díla (studny), které by mohly být ohroženy geolog. pracemi (pokud jsou zjistitelné), návrh likvidace průzkumného díla v případě jeho dalšího nevyužití. Uvedena bude i organizace, která bude vrtné práce provádět, neboť geologické práce mohou podle § 3 odst. 1 zákona č. 62/1988 Sb., o geologických pracích, ve znění pozdějších předpisů, projektovat, provádět a vyhodnocovat pouze organizace.

 

Vodoprávní úřad na základě žádosti vydá souhlas k průzkumným geologickým pracím v rámci správního řízení ve formě rozhodnutí.

  1. V případě úspěšného průzkumného vrtu, po kterém bude následovat stavba vodního díla pro jímání podzemní vody, podá stavebník podle § 94 j odst. 1 stavebního zákona (či jeho zástupce, na základě plné moci) žádost o společné územní a stavební řízení, ve kterém bude vodní dílo umístěno a povoleno. Žádost bude podána na formuláři v příloze č. 6 k vyhl. č. 503/2006 Sb., se zde vyjmenovanými přílohami a zároveň žádost o stavební povolení k vodním dílům dle ust. § 15 vodního zákona spolu se žádostí o povolení k odběru podzemní vody na formuláři přílohy č. 16 vyhl. 183/2018 Sb., se zde uvedenými přílohami, kterými jsou mimo jiné:
  • projekt vrtané studny, jehož součástí bude hydrogeologické posouzení lokality, zohledňující výsledky průzkumného vrtu, který bude vyhotoven k tomu odborně způsobilou osobou (autorizace ČKAIT v příslušném oboru).
  • stanovisko Povodí Labe, s. p. či Povodí Vltavy, s. p. ke stavbě studny.
  • stanovisko odboru životního prostředí a dopravy Úřadu městské části Praha 20.
  1. Stavebník podává žádost jak o umístění a povolení stavby studny v již zmíněném sloučeném řízení, tak o povolení k nakládání s vodami dle § 8 odst. 1 písm. b) bod 1 vodního zákona. Dle § 9 odst. 5 vodního zákona je možné vydat povolení k nakládání s vodami, které lze vykonávat pouze užíváním vodního díla, jen současně se stavebním povolením k takovému dílu (pokud již není vystavěné). Formulář k povolení nakládání s podzemními vodami je v životních situacích odboru ŽPD na stránkách ÚMČ Praha 20.

 

  1. VÝSLEDEK ÚKONU

Správní řízení je ukončeno rozhodnutím.

 

  1. KDY VĚC ŘEŠIT

Dnem doručení žádosti je zahájeno řízení o žádosti ve věci a v rozsahu, ve kterém je žádost podána.

 

  1. VÝČET DOKLADŮ, JINÝCH DOKUMENTŮ A DALŠÍCH NÁLEŽITOSTÍ K INICIACI ÚKONU PROVEDENÉ ELEKTRONICKY A JINAK NEŽ ELEKTRONICKY

Potřebné doklady jsou uvedené v jednotlivých formulářích a v jeho příloze. Liší se dle konkrétní žádosti, je proto nezbytné prostudovat příslušný formulář a přílohu.

Formuláře zveřejňuje odbor životního prostředí a dopravy na oficiálních internetových stránkách úřadu www.pocernice.cz odkaz Formuláře s přílohami.

Tiskopis je možné vyzvednout i na Odboru životního prostředí a dopravy, Úřadu městské části Praha 20, detašované pracoviště, budova Jívanská 635.

Své formuláře zveřejňuje odbor životního prostředí a dopravy mimo jiné také na oficiálních internetových stránkách úřadu www.pocernice.cz odkaz Formuláře s přílohami. Tiskopis můžete vyzvednout i na Odboru životního prostředí a dopravy, Úřadu městské části Praha 20, detašované pracoviště, budova Jívanská 635.

  • formulář v příloze č. 6 k vyhl. č. 503/2006 Sb., s přílohami (je-li žádáno i o územní řízení),
  • formulář v příloze č. 16 k vyhl. č. 183/2018 Sb., (je-i žádáno jen o stavební povolení a současně o povolení k odběru podzemní vody)
  • formulář v příloze č. 2 (pro PO formulář v příloze č. 1) – Žádost o povolení k odběru podzemních vod pro potřeby jednotlivých osob (domácností) dle § 8 odst. 1, písm. b) bod 1 k vyhlášce č. 183/2018 Sb.

 

  1. KDE A JAKÝ ZPŮSOBEM LZE ÚKON INICIOVAT ELEKTRONICKY

ÚMČ Praha 20, Jívanská 647/10, 193 21 Praha 9 – Horní Počernice.

IDDS:              seibq29

E-MAIL:          urad@pocernice.cz

 

9. KDE A JAKÝM ZPŮSOBEM LZE ÚKON INICIOVAT JINAK NEŽ ELEKTRONICKY

 

  1. PŘEDÁNÍM ŽÁDOSTI a příloh DO PODATELNY ÚŘADU MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 20, Jívanská 647/10, 193 21 Praha 9 – Horní Počernice.
  2. PŘEDÁNÍM ŽÁDOSTI a příloh NA DETAŠOVANÉ PRACOVIŠTĚ ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ A DOPRAVY ÚŘADU MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 20. V tomto případě bude žádost doručena do podatelny zaměstnancem odboru životního prostředí a dopravy ÚŘADU MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 20, Jívanská 647/10, 193 21 Praha 9 – Horní Počernice.

Se svou žádostí se obraťte v úřední dny na Odbor životního prostředí a dopravy na Ing. Yvonu Hájkovou, detašované pracoviště, budova Jívanská 635, dveře č. 214

  • pondělí od 8.00 – 12.00 hod. a dále od 12.30 do 18.00 hod.
  • středa  od 8.00 – 12.00 hod. a dále od 12.30 do 18.00 hod.
  • pátek   od 8.00 – 11.00 hod.

 

  1. Správní a jiné poplatky PŘI INICIACI ÚKONU PROVEDENÉM ELEKTRONICKY A JINAK NEŽ ELEKTRONICKY

Správní ani jiné poplatky nejsou PRO NAKLÁDÁNÍ S VODAMI podle § 8 odst. 1 stanoveny.

Dle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, položka 18 odst. 1, písm. g) a h) jsou správní poplatky za níže uvedené úkony následující:

  • Budete-li stavět studnu, zaplatíte                                                                              300 Kč
  • Za ostatní stavby vodních děl zaplatíte                                                                    3000 Kč
  • položky 18 odst. 2 rozhodnutí o prodloužení platnosti stavebního povolení                 1000 Kč
  • pol. 18 odst. 5 vydání rozhodnutí o povolení změny stavby před dokončením           1000 Kč

Předmětem poplatku je dle položky 18 dále např.:

  • vydání rozhodnutí o povolení odstranění stavby (tj. i studny)                                       500 Kč
  • vydání souhlasu s odstraněním stavby                                                                         500 Kč
  • ivěření dokumentace skutečného provedení stavby nebo ověření zjednodušené
  • dokumentace skutečného provedení stavby (pasportu)                                                 500 Kč

Předmětem poplatku není ověření dokumentace skutečného provedení stavby pořizované z důvodu, že se nedochovala bez zavinění vlastníka např. zničení při požáru, povodni atd.

Poznámky

  • Za vydání společného rozhodnutí podle správního řádu vybere správní úřad poplatek ve výši součtu sazeb poplatků stanovených v příslušných bodech této položky, popřípadě této položky a položky 17.
  • Správním úřadem příslušným k vybrání poplatku podle této položky je i speciální stavební úřad ve smyslu § 15 odst. 1, písm. d) zákona č. 183/2016 Sb., stavební zákon, tj. speciální stavební vodoprávní úřad.

 

  1. OPRAVNÉ PROSTŘEDKY
  • Proti rozhodnutí se lze odvolat do 15 dnů ode dne jeho oznámení k Odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy, Jungmannova 35, Praha 1, podáním u zdejšího odboru životního prostředí a dopravy.
  • Odvolání se podává s potřebným počtem stejnopisů tak, aby jeden stejnopis zůstal správnímu orgánu a aby každý účastník dostal jeden stejnopis. Nepodá-li účastník potřebný počet stejnopisů, vyhotoví je správní orgán na náklady účastníka. Odvoláním lze napadnout výrokovou část rozhodnutí, jednotlivý výrok nebo jeho vedlejší ustanovení. Odvolání jen proti odůvodnění rozhodnutí je nepřípustné.

 

  1.  ČASTÉ DOTAZY

Čím je ukončeno správní řízení?

  • Správní řízení o společném územním a stavebním povolení či samostatné stavební řízení je ukončeno rozhodnutím. Řízení je zahájeno dnem podání (doručení) žádosti na úřad. Vodoprávní úřad oznámí zahájení řízení všem známým účastníkům řízení a dotčeným orgánům dopisem „Oznámení o zahájení řízení“ a po uplynutí správní lhůty pro podání námitek a připomínek vydá „Rozhodnutí o umístění a povolení stavby a povolení k nakládání s podzemními vodami“. Po opětovném uplynutí správní lhůty pro podání námitek a připomínek vyznačí datum nabytí právní moci rozhodnutí a žadateli zašle ověřenou stavební dokumentaci a stavební štítek „Stavba povolena“.

 

Jaké jsou lhůty pro vyřízení?

  • Dle složitosti projednávaného případu podle § 115 odst. 8, 9 a 11 zákona č. 254/2001 Sb., bezodkladně, ve složitých případech v souladu se správním řádem nejdéle do 90 dnů. Lhůty, které nejsou uvedené ve vodním zákonu, se řídí ustanoveními stavebního zákona a správního řádu.

Jaké doklady a informace jsou nutné?

Potřebné doklady jsou uvedené v přílohách k jednotlivým formulářům. Liší se dle konkrétní žádosti, je proto nezbytné prostudovat příslušný formulář a přílohu. Nejobvyklejší jsou následující:

  • písemná žádost,
  • projektová dokumentace ve dvou vyhotoveních,
  • údaje pro vodoprávní evidenci,
  • doklady, které se připojují k žádosti o územní a stavební povolení:
    • Stanovisko Povodí Labe, s. p. či Povodí Vltavy, s. p. ke stavbě studny platný (ověřený) snímek z katastrální mapy se zakreslením umisťované stavby (vč. sítí) a její polohy vč. vyznačení vazeb na okolí;
    • stanoviska dotčených orgánů, předepsaná zvláštními předpisy;
    • doklad o vlastnických nebo jiných právech k pozemkům a stavbám;
    • doklad o zaplacení správního poplatku;
    • oprávnění projektanta k činnosti (autorizace);
    • projekt stavby (ve dvojím vyhotovení), který obsahuje zejména:

Jaké další činnosti mohou být po žadateli požadovány?

  • V případě podání neúplné žádosti bude žadatel vyzván k doplnění podané žádosti.

Jaké elektronické služby lze využít?

  • E-mail:                         urad@pocernice.cz
  • ID datová schránka:     seibq29

 

  1. JAKÉ SANKCE MOHOU BÝT UPLATNĚNY V PŘÍPADĚ NEDODRŽENÍ POVINNOSTÍ

Výňatek z hlavy IV §§ 116 až 125 vodního zákona

Dle ustanovení, která jsou vyjmenovaná v Hlavě XIV Přestupky zákona č. 254/2001 Sb., vodní zákon, v platném znění.

  1. PŮSOBNOST

Státní správa vykonávaná v přenesené působnosti

Vodoprávní úřad místně příslušný podle ust. § 11 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „správní řád“), věcně příslušný podle § 106 odst. 1 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vodní zákon“) a dále příslušný podle § 32 zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, a § 4 vyhlášky č. 55/2000 Sb. HMP, kterou se vydává Statut hl. m. Prahy, obojí ve znění pozdějších předpisů a dále jako speciální stavební úřad příslušný podle § 15 odst. 1 písm. d) zákona č.183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „stavební zákon“) a podle § 15 odst. 5 vodního zákona

 

  1. TÉMATICKÁ OBLAST, V NÍŽ SE ÚKON VYKONÁVÁ
  • Zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů,
  • zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
  • zákon č. 500/2004 sb., správní řád v platném znění,
  • zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, v platném znění,
  • Usnesení RHMP ze dne 27. 5. 2016, kterým vydala Nařízení č. 10, kterým se stanovují obecné požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby v hl. m. Praze (pražské stavební předpisy).
  • vyhláška č. 55/2000 Sb. HMP, kterou se vydává Statut hl. m. Prahy, ve znění pozdějších předpisů,
  • vyhláška č. 183/2018 Sb., o náležitostech rozhodnutí a dalších opatření vodoprávního úřadu a o dokladech předkládaných vodoprávnímu úřadu,
  • vyhláška č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního rozhodování, územního opatření a stavebního řádu, ve znění vyhlášky č. 63/2013 Sb., a vyhlášky č. 66/2018 Sb.
  • zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích),
  • vyhláška č. 428/2001 S., kterou se provádí zákon č. 274/2001 S., o vodovodech a kanalizacích,
  • zákon č. 305/2000Sb., o povodích,
  • zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze.
  1. KLÍČOVÁ SLOVA TÝKAJÍCÍ SE ÚKONU
  • společné územní a stavební řízení,
  • stavební řízení,
  • povolení k nakládání s podzemními vodami, nebo o jeho změnu.
  1. POČÁTEK PLATNOSTI POPISU ÚKONU

Popis je platný dle právního stavu ke dni 31. 3. 2021

 

  1. KONEC PLATNOSTI POPISU ÚKONU

Do doby změny novelizace či jiné změny uvedených právních norem.

Průběžná aktualizace ke dni 31. 3. 2022.

 

  1. VÝSLEDEK ÚKONU JE VEDENÝ VE VODOPRÁVNÍ EVIDENCI
  • IKF: 160021; Značka: Stav 2-12; Popis: Měsíční výkaz o stavebních ohlášeních a povoleních, budovách a bytech
  • Centrální registr vodoprávní evidence (CRVE) Ministerstva zemědělství ČR