Blánatka lipová Oxycarenus lavaterae v Horních Počernicích

Blánatka lipová Oxycarenus lavaterae v Horních Počernicích
Blánatka lipová Oxycarenus lavaterae v Horních Počernicích

Vážení spoluobčané, v posledních několika týdnech často vznášíte dotazy na drobný hmyz, který pozorujete na různých místech v Horních Počernicích na kmenech lip.

Jedná se o ploštici druhu blánatka lipová (latinsky Oxycarenus lavaterae), původem ze středomoří.

Jak již bylo napsáno výše, tato ploštice pochází ze středomoří – areálem jejího výskytu je západní Středomoří; od Kanárských ostrovů, Maroka, Alžírska, Tuniska a Malty na jihu po Itálii, jižní Francii a jižní Švýcarsko na severu. Východní hranicí jejího původního výskytu bylo pobřeží Slovinska a Chorvatska.

Od 80. let minulého století se blánatka postupně šíří na sever a na východ. Na našem území byla poprvé zjištěna v roce 2004 v Brně. Vedle jižní Moravy, kam se rozšířila z přilehlých oblastí jižního Slovenska a východního Rakouska, byla postupně pozorována též na Zlínsku, Olomoucku a Českobudějovicku.

V našich podmínkách prodělává blánatka celý svůj vývojový cyklus na lípách – dává přednosta lípě malolisté a naopak se vyhýbá lípě srdčité. Ve své domovině má vývoj mnohem složitější. Dospělci přezimují na kmenech různých stromů, které obvykle během června opouštějí a migrují na slézovité rostliny, kam kladou vajíčka a kde následně prodělávají svůj vývoj. Po ukončeném vývoji se dospělci první generace šíří na okolní rostliny, mnohdy na ovocné stromy, kde mohou škodit. Nymfy druhé generace se opět vyvíjejí na slézech a ibišcích. Dospělci této ploštice dorůstají délky 5–6 mm a typické jsou pro ně růžové polokrovky s černou skvrnou. Zadní část těchto polokrovek, pod níž prosvítá červený zadeček, je nápadně lesklá. Hlava, štít, nohy a tykadla jsou černé. Nymfy jsou tmavě červené a mohou být zaměňovány s rovněž na lípách velmi častými nymfami naší běžné ploštice ruměnice pospolné.

Blánatky lipové jsou velice nápadné – až statisícové populace dospělých jedinců se nachází na kmenech lip, kde přezimují.

V Horních Počernicích byly blánatky zjištěny například v Jívanské ulici naproti ubytovně Atlas nebo na lípách malolistých v Jeřické ulici.

Podrobnější informace tomto druhu naleznete na www.biolib.cz

IMAG0046